-Yeni Sitemize Hoş Geldiniz.. - Bizi İzlemeye Devam Edin Daha Güzel Projeler ve Yeniliklerle Derneğimize Hizmet Edeceğiz. - Dernek Hesap No : İŞ BANKASI ŞİŞLİ HESAP NO : 1051 1835774 İBAN NO : TR95 0006 4000 0011 0511 8357 74
Kastamonu Cide Loç Yöresi Hakkında
Derneğimiz Hakkında
Duyurular

Düğün , Nişan  , Kına v.b Etkinliklerinizi Tarihlerini Biran Önce  Dernek Yöneticileriyle Paylaşınız.. 


Hava Durumu
Kastamonu Hava Durumu
Etkinlik Takvimi
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 5,8124   5,8228
EURO 6,4894   6,5011
       
Özlü Sözler
Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez. (Montaigne)
Sponsorlarımız
Anket
Yeni Dernek Sitemizi Nasil Buldunuz ?


 
Ziyaretçi Bilgileri
Bugün: 33
Dün: 36
Toplam: 43532
Cide'de ve Yöremizde Kültür
 

Cide Batı Karadeniz Bölgesinde Kastamonu ilinin bir ilçesidir. Cide sırtını Küre Dağları'na yaslamış, içinden akan deresi ile susuzluğunu gidermiş, verimli toprağından yiyeceğini elde edip, geçimini sağlamış, doğal bir liman kıyısına kurulmuş doğa harikası bir yerleşim yeridir. Bünyesinde yeşil ve mavinin en güzel tonlarını bir arada bulunduran sahil kasabası olan Cide, M.Ö. 1400 yıllarına uzanan bir yerleşme tarihinin olmasına karşılık, doğal güzelliklerini korumuş, bir cennet parçasıdır. Cide'nin hangi isimle ne zaman nerede ve kimler tarafından kurulduğu kesin olarak bilinmemekle birlikte tarihi kaynaklara bakıldığında Cide'de Gasgasların, Paflagonyalılar'ın, Henetler'in, Romalılar'ın, Bizanslıların, Candaroğullarının ve Osmanlılar'ın Yaşadığı yazılanlar arasındadır.

Cide İlçesi kilometrelerce uzanan sahili, kıyıya dimdik inen dağların önünde muhteşem güzellikteki koylar ve her yanı yemyeşil ormanlarıyla Rıfat ILGAZ' a ilham kaynağı olmuştur. Rıfat ILGAZ, 1911 yılında Cide'de doğdu. Şiir yazmaya ortaokul öğrencilik yıllarında başladı. Cide’ yi çok seven Rıfat ILGAZ en tanınmış eseri Hababam Sınıfı'nın yazarıdır.

Yazarın eserlerinden bazıları şunlardır; Sarı Yazma, Karartma Geceleri, Karadeniz'in Kıyıcığında, Yıldız Karayel, Halime Kaptan, Hababam Sınıfı, Hababam Sınıfı İcraatın İçinde, Hababam Sınıfı Uyanıyor, Hababam Sınıfı Baskında, Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı, Pijamalılar, Apartman Çocukları, Rüşvetin Alamancası, Çalış Osman Çiftlik Senin, Don Kişot İstanbul'da , Nerde O eski Usturalar, Hoca Nasreddin ve Çömezleri, Garibin Horozu, Geçmişe Mazi, Dördüncü Bölük, Şeker Kutusu, Sosyal Kadınlar Partisi ve Radarın Anahtarı’ dır.

Yazar ve şair Rıfat ILGAZ 7 Temmuz 1993` de aramızdan ayrılmıştır. Cide'de onun anısını yaşatmak amacıyla, 1996 yılından itibaren her yıl “Rıfat Ilgaz Sarı Yazma Kültür ve Sanat Festivali” adı altında etkinlik düzenlemektedir. 2011 yılında 16 ncısı gerçekleştirilen festival, her geçen sene daha coşkulu kutlanmaktadır. Cide dışında yaşayan Cidelilerin de yoğun olarak katıldığı bu festivaller ilçenin kültürel gelişimine büyük katkısı sağlamaktadır..

Cide uzun yıllardan bu yana göç veren bir yerleşim yeridir. Yurt içi ve yurt dışı, bu göçler yerel kültürün ulusal ve uluslararasıkültürden etkilenmesine sebep olmuş, yöresel kültürelde, hızlı değişimler meydana gelmiştir.

Yerel Kültürel Özellikler

Giyim:

Yerel kıyafetler ulusal ölçekte değerlendirildiğinde özellikle kadın kıyafetlerinde farklılıklar gözlenmektedir. Bu kadın kıyafetinde en belirgin nokta Rıfat ILGAZ’ın şiirlerine ve romanlarına da konu olan Sarı Yazma dır. Kadınlar baş örtüsü olarak kullandıkları sarı renkli bu yazma sembol haline gelmiştir. Fabrikasyon üretimin henüz gelişmediği dönemlerde Sarı Yazma Cide’nin Başköy adlı köyünde yaşayan Mehmet GENÇ tarafından doğal ahşap baskı kalıpları kullanılarak yapılmakta idi. Halen çok az da olsa aynı kişi tarafından üretim yapılmaktadır. Kıyafetin diğer bölümleri ise şöyledir; Uzun bol etekli elbise (göynek), Kırmızı paçalı şalvar (don) ve Belde kuşak şeklindedir.

Evlilik Törenleri:

Kız görme, Kız isteme ve Söz kesme, Nişan, Kına, Düğün gibi aşamalardan oluşan törenler çeşitli oyunlar ve şakalarla süslenmiştir.

Mani Örnekleri: 
Armut dalında dursun 
Güzel sevdaya dolsun 
Böyle sevdalık olmaz 
Tanrı canıma gıysın 
Armut dalda sallanır 
Sallandıkça ballanır 
Bir oğlan vezir olsa 
Gene kıza yalvarır.Uğur Aykın      27.01.2016   Okunma Sayısı: 1162


Facebook Paylaş Yazdır

 

Yazarın Diğer Yazıları

facebook twitter youtube
Üye Giriş Paneli
E-posta:    
Şifre:        
Şifremi unutum
Başkan'ın Mesajı

Hayati BAL


Son Eklenen Video
  Kastamonu Cide Loç Vadisi Pekmez Yapımı !!

  Tüm videolar için tıklayınız.

Köşe Yazıları
Cide Yemekleri
Uğur Aykın
Cide ve Loç Bölgesine Has Yemekler....

Cide'de ve Yöremizde Kültür
Uğur Aykın
Cide'de ve Yöremizde Kültür...

Cide ve Yöremizde Ekonomi
Uğur Aykın
Cide ve Yöremizde Ekonomi...

Cide'de Turizm
Uğur Aykın
Cide'de Turizm...

Son Ziyaretçi Yorumları
ERDİNC AY
Yağmur,kar, soğuk demeden orya önünde 28 gün nöbet tutan, Kepçelerin karşısında bir abide gibi dimdik duran, Sarıyazmasını,toprak,kültür,su kabul ederek isyan bayrağı yapan, Türkiyemizden dünyanın en uç köşesine kadar nam salan, Loç Vadisi kadınlarımızın yalnızca bugünü değil, Her günü, ama her günü kutlu olsun,bayram olsun


Cideli
Sitenizi Çok Beğendim Loç Yöresine Hayırlı olsun.


Yılmaz CAN
Değerli admin.Evvela bu başarılı çalışmanızdan ötürü sizi ve nezdinizde Yönetim kurulu arkadaşlarınızı kutlarım.Bu site içinde eksik olarak gördüğüm küçük bir ayrıntı var .Üye olmak isteyenler için sayfa içinde print edilebilecek bir üyelik başvuru formu düzenlenmesi elzemdir diye düşünüyorum.Çalışmalarınızın devamını dilerimTüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.

Günlük Gazeteler
Yararlı Linkler
- E-Devlet
- Anadolu Ajansı
- Arabanızın Vergi Borcunu Öğrenin
- SSK Gün Dökümü
- Ne Zaman Emekli Olurum
- Kosgeb
- Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müd.
- Ösym
Sponsorlarımız
Dosya İndirme Panosu
- Burs Başvuru Formu
- Asgari Geçim İndirim Formu
- Kaza Tespit Tutanağı
- Şifalı Bitkiler Sözlüğü
- İş Sözleşme Örneği
- Yıllık Faaliyet Formu Örneği
- Sağlık Sigortası Tazminat Formu
Sitemizi Tavsiye Ediniz
Sitemizi arkadaşlarınıza tavsiye ederseniz memnun kalırız.