-Yeni Sitemize Hoş Geldiniz.. - Bizi İzlemeye Devam Edin Daha Güzel Projeler ve Yeniliklerle Derneğimize Hizmet Edeceğiz. - Dernek Hesap No : İŞ BANKASI ŞİŞLİ HESAP NO : 1051 1835774 İBAN NO : TR95 0006 4000 0011 0511 8357 74
Kastamonu Cide Loç Yöresi Hakkında
Derneğimiz Hakkında
Duyurular

Düğün , Nişan  , Kına v.b Etkinliklerinizi Tarihlerini Biran Önce  Dernek Yöneticileriyle Paylaşınız.. 


Hava Durumu
Kastamonu Hava Durumu
Etkinlik Takvimi
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 5,7538   5,7642
EURO 6,3654   6,3769
       
Özlü Sözler
Derya büyüktür ama herkes kabı kadar alır
Sponsorlarımız
Anket
Yeni Dernek Sitemizi Nasil Buldunuz ?


 
Ziyaretçi Bilgileri
Bugün: 39
Dün: 48
Toplam: 40621
Şehit Şerife Bacı, İstanbulda 95. Ölüm Yıldönümünde Törenle Anıldı
 
 

Kastamonu Gençlik Hareketi Derneği tarafından organize edilen Kurtuluş Savaşı’nda gösterdiği kahramanlıkla Türk kadının fedakârlık sembollerinden biri haline gelen Şehit Şerife Bacı, 95. Ölüm yıl dönümünde Kağıthane Belediye Nikah Sarayında  yapılan etkinlikle anıldı.

 

 

Emekli Tuğgeneral Nehir Aydın ve Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil konuşmacı olarak katıldıkları Şehit Şerife Bacı ve İstiklal Yolu Kahramanlarını Anma programına,Ak Parti İstanbul Milletvekilli Fatma Benli, MHP İstanbul Milletvekili Murat Başesgioğlu, Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, Meclis Üyeleri,iş adamları,Kastamonu Dernek Başkanlarına ve yönetimi,katıldı.


Şehit Şerife Bacı Platformu’nun  ”İstiklal Yolu Kahramanları ve Şehit Şerife Bacı Anma Günü” adı altında düzenlenen etkinlik, İstiklal Marşı ve Kuran-ı Kerim Tilaveti ile başladı.
 

Kurutuluş Savaşı'nda tüm dünyaya karşı Türk kadınının esareti reddettiğini ifade eden Ak Parti İstanbul Milletvekilli Fatma Benli,  "Pazar günü bu salonun dolmuş olması bizim geçmişimize ne kadar sahip çıktığımızın kanıtıdır. Şerife Bacı bir kahramanlık destanıdır. Türk kadının vatanına ve milletine sahip çıktığının göstergesidir. Bütün dünya tepemize binmiş ama Türk kadını esareti reddediyoruz demiş. O günden bu güne o kadınların sırtında yükselen bir Cumhuriyet var. O gün esareti reddeden milletimiz başka esaretleri de ortadan kaldırmaya başladı. İşgalle bizi ortadan kaldıramayacağını anlayanlar başka oyunlarla bizi sıkıntıya sokup, bizi kontrol etmeye kalktılar" şeklinde konuştu.

Vatan söz konusu olduğunda Türkiye'de bütün ayrımların ortadan kalkacağına dikkat çeken Benli, Türkiye'nin bu güçlü yükselişini çekemeyenler terör illetini gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Ama bu emellerine ulaşamayacaklar. Türk milleti omuz omuza terörle mücadelesini sürdürecekti. Vatan söz konusu oldu mu siyasi partiler ve ayrışmalar ortadan kalkacaktır. Tarihi geçmişimiz bunu ortaya koyuyor" açıklamasında bulundu.


 

"ŞEHİT ŞERİFE BACI, 21 ŞUBAT 1921'DE DONARAK ŞEHİT OLMUŞTUR"

Programda bir konuşma yapan MHP İstanbul Milletvekili Murat Başesgioğlu, “Sıkıştığımız zaman bu ülkenin insanlarının sığınabileceği Şehit Şerife Bacı gibi sağlam, güvenilir limanlar olduğunu herkese ispat ettiniz. Bundan sonra Allah ömür verirse her yıl bu günde Şehit Şerife Bacı ve istiklal yolu kahramanlarını çok coşkulu bir şekilde anmaya devam edeceğiz. Bunun sahibi gençlik gruplarıdır. Bunu onlara şu anda huzurunuzda emanet ediyorum. Bir fidan dikiyoruz. İnşallah önümüzdeki yıllarda bunu kadın hareketiyle birlikte çok coşkulu bir şekilde kutlayacağız. Şehit Şerife Bacı Platformlarına ihtiyacımız var. Şerife Bacı ve Sütçü İmam’ın kahramanlıklarını, milli, manevi ruhlarını yok etmek isteyen küresel emperyalizm 100 yıl evvel de vardı bugün de var. Bize diyorlar ki; ‘milli devlet bitti. Bu ruh Şerife Bacı, bunlar 100 yıl evveldi artık unutun.’ Biz de diyoruz ki bu ruh olmasa, bu ay yıldızlı bayrak bu kadar nazlı dalgalanamazdı” dedi.

Eski İçişleri  Bakanı Murat Başesgioğlu ise, "Şerife Bacı mermileri ve çocuğunu çetin kış şartlarından korumak için yamalı yorganını onların üzerine örtmüştür. Bu durumda Kastamonu kışlasına kadar zor ulaşmış ve 21 Şubat 1921'de donarak şehit olmuştur. Kurtuluş savaşı sırasında İnebolu'dan başlayıp Ankara'ya kadar giden İstiklal Yolu'nu GaziMustafa Kemal Atatürk, 'Gözüm cephede, kulağım İnebolu'da' diyerek özetlemiştir..
 

 

 İstiklal Yolunun Kurtuluş Savaşı’ndaki önemi ile ilgili protokol konuşmalarının ardından sona erdi.


Okunma Sayısı: 1670Facebook Paylaş Yazdır

 

 DİĞER HABERLER

facebook twitter youtube
Üye Giriş Paneli
E-posta:    
Şifre:        
Şifremi unutum
Başkan'ın Mesajı

Hayati BAL


Son Eklenen Video
  Kastamonu Cide Loç Vadisi Pekmez Yapımı !!

  Tüm videolar için tıklayınız.

Köşe Yazıları
Cide Yemekleri
Uğur Aykın
Cide ve Loç Bölgesine Has Yemekler....

Cide'de ve Yöremizde Kültür
Uğur Aykın
Cide'de ve Yöremizde Kültür...

Cide ve Yöremizde Ekonomi
Uğur Aykın
Cide ve Yöremizde Ekonomi...

Cide'de Turizm
Uğur Aykın
Cide'de Turizm...

Son Ziyaretçi Yorumları
ERDİNC AY
Yağmur,kar, soğuk demeden orya önünde 28 gün nöbet tutan, Kepçelerin karşısında bir abide gibi dimdik duran, Sarıyazmasını,toprak,kültür,su kabul ederek isyan bayrağı yapan, Türkiyemizden dünyanın en uç köşesine kadar nam salan, Loç Vadisi kadınlarımızın yalnızca bugünü değil, Her günü, ama her günü kutlu olsun,bayram olsun


Cideli
Sitenizi Çok Beğendim Loç Yöresine Hayırlı olsun.


Yılmaz CAN
Değerli admin.Evvela bu başarılı çalışmanızdan ötürü sizi ve nezdinizde Yönetim kurulu arkadaşlarınızı kutlarım.Bu site içinde eksik olarak gördüğüm küçük bir ayrıntı var .Üye olmak isteyenler için sayfa içinde print edilebilecek bir üyelik başvuru formu düzenlenmesi elzemdir diye düşünüyorum.Çalışmalarınızın devamını dilerimTüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.

Günlük Gazeteler
Yararlı Linkler
- E-Devlet
- Anadolu Ajansı
- Arabanızın Vergi Borcunu Öğrenin
- SSK Gün Dökümü
- Ne Zaman Emekli Olurum
- Kosgeb
- Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müd.
- Ösym
Sponsorlarımız
Dosya İndirme Panosu
- Burs Başvuru Formu
- Asgari Geçim İndirim Formu
- Kaza Tespit Tutanağı
- Şifalı Bitkiler Sözlüğü
- İş Sözleşme Örneği
- Yıllık Faaliyet Formu Örneği
- Sağlık Sigortası Tazminat Formu
Sitemizi Tavsiye Ediniz
Sitemizi arkadaşlarınıza tavsiye ederseniz memnun kalırız.