-Yeni Sitemize Hoş Geldiniz.. - Bizi İzlemeye Devam Edin Daha Güzel Projeler ve Yeniliklerle Derneğimize Hizmet Edeceğiz. - Dernek Hesap No : İŞ BANKASI ŞİŞLİ HESAP NO : 1051 1835774 İBAN NO : TR95 0006 4000 0011 0511 8357 74
Kastamonu Cide Loç Yöresi Hakkında
Derneğimiz Hakkında
Duyurular

Düğün , Nişan  , Kına v.b Etkinliklerinizi Tarihlerini Biran Önce  Dernek Yöneticileriyle Paylaşınız.. 


Hava Durumu
Kastamonu Hava Durumu
Etkinlik Takvimi
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 5,7538   5,7642
EURO 6,3654   6,3769
       
Özlü Sözler
Hiçbir şey ayağınıza gelmez; en azından iyi olan hiçbirşey. Herşeyi gidip almanız gerekir.
Sponsorlarımız
Anket
Yeni Dernek Sitemizi Nasil Buldunuz ?


 
Ziyaretçi Bilgileri
Bugün: 37
Dün: 48
Toplam: 40619
Loç Vadisi'nde HES yoksa, taş ocağı da yok
 
 

Kastamonu Loç Vadisi’ndeki Kum Çakıl Ocağı Kırma-Eleme Tesisi ve Hazır Beton Üretim Tesisi hakkında verilen Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) olumlu kararı iptal edildi.

Cide İlçesinde söz konusu tesis Orya Enerji Elektrik Üretim A.Ş. tarafından yapılacak olan Cide Regületörü ve HES Projesinin hammadde ihtiyacının karşılanması amacıyla planlanıyordu.

Bianet'te yer alan habere göre Kastamonu İdare Mahkemesi gerekçeli kararında “Cide Regületörü ve HES projesinin iptal edilmesi ile dava konusu olan Kum-Çakıl(Ariyet) Ocağı, Kırma-Eleme Tesisi ve Hazır Beton Üretim Tesisine ihtiyaç kalmadığından dava konusu "ÇED olumlu" kararında hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmıştır” dedi.

Ne olmuştu?

Cide Loç Vadisi halkının, 2009'da Cide Hes projesi ÇED halkı bilgilendirme toplantı ile başlattığı mücadele, projenin 15 Eylül 2009'de ÇED onayı alması ile birlikte, 15 Aralık 2009'da Kastamonu Bölge İdare Mahkemesinde açtığı ÇED İptal ve Yürütmeyi durdurma davası ile devam etti.

Halk, mahkeme sürecinde 28 gün boyunca oturma eylemi yaptı. İnşaat, 31 Aralık 2010'da Ruhsatsız ve İmarsız kaçak Hes yaptığı için Kastamonu İl Özel İdaresi tarafından mühürlenmişti.

3 Ocak 2011'de Kastamonu Bölge İdare Mahkemesi, "geri dönülmesi mümkün olmaya tahribatlar yapıldığı" gerekçesi ile yürütmeyi durdurma kararı verdi.

11 Temmuz 2011'de Kastamonu İdare Mahkemesi ÇED İptal kararını açıkladı. Danıştay’ın bu kararı bozmasıyla HES çalışması yeniden başladı ancak bölgede yaşayanların tekrar iptal davası açması sonucunda, çevresel değerlerin ve ekolojik dengenin tahrip edileceği gerekçesiyle Danıştay Cide HES’in ÇED raporunu Ağustos 2015’te iptal etti.

Neden önemli?

WWF tarafından Avrupa Ormanları’nın Türkiye’deki dokuz “Sıcak Nokta”sından biri kabul edilen Küre Dağları, doğal yapısını günümüze kadar taşıyabilmiş yaşlı ormanları, akarsu ekosistemleri, yaban hayatı ve biyolojik zenginlikleri ile bir doğa harikası. Dünya Koruma İzleme Merkezi (WCMC) ve Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) dünya üzerinde belirlediği “Mutlak Korunması Gereken Alanlar” arasında yer alan proje sahası, aynı zamanda tehlike altındaki “Karadeniz Nemli Karstik Orman” ekosistemlerinin en iyi örneklerinden biri.

 

KAYNAK : http://www.birgun.net/haber-detay/loc-vadisi-nde-hes-yoksa-tas-ocagi-da-yok-103870.html


Okunma Sayısı: 1489Facebook Paylaş Yazdır

 

 DİĞER HABERLER

facebook twitter youtube
Üye Giriş Paneli
E-posta:    
Şifre:        
Şifremi unutum
Başkan'ın Mesajı

Hayati BAL


Son Eklenen Video
  Kastamonu Cide Loç Vadisi Pekmez Yapımı !!

  Tüm videolar için tıklayınız.

Köşe Yazıları
Cide Yemekleri
Uğur Aykın
Cide ve Loç Bölgesine Has Yemekler....

Cide'de ve Yöremizde Kültür
Uğur Aykın
Cide'de ve Yöremizde Kültür...

Cide ve Yöremizde Ekonomi
Uğur Aykın
Cide ve Yöremizde Ekonomi...

Cide'de Turizm
Uğur Aykın
Cide'de Turizm...

Son Ziyaretçi Yorumları
ERDİNC AY
Yağmur,kar, soğuk demeden orya önünde 28 gün nöbet tutan, Kepçelerin karşısında bir abide gibi dimdik duran, Sarıyazmasını,toprak,kültür,su kabul ederek isyan bayrağı yapan, Türkiyemizden dünyanın en uç köşesine kadar nam salan, Loç Vadisi kadınlarımızın yalnızca bugünü değil, Her günü, ama her günü kutlu olsun,bayram olsun


Cideli
Sitenizi Çok Beğendim Loç Yöresine Hayırlı olsun.


Yılmaz CAN
Değerli admin.Evvela bu başarılı çalışmanızdan ötürü sizi ve nezdinizde Yönetim kurulu arkadaşlarınızı kutlarım.Bu site içinde eksik olarak gördüğüm küçük bir ayrıntı var .Üye olmak isteyenler için sayfa içinde print edilebilecek bir üyelik başvuru formu düzenlenmesi elzemdir diye düşünüyorum.Çalışmalarınızın devamını dilerimTüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.

Günlük Gazeteler
Yararlı Linkler
- E-Devlet
- Anadolu Ajansı
- Arabanızın Vergi Borcunu Öğrenin
- SSK Gün Dökümü
- Ne Zaman Emekli Olurum
- Kosgeb
- Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müd.
- Ösym
Sponsorlarımız
Dosya İndirme Panosu
- Burs Başvuru Formu
- Asgari Geçim İndirim Formu
- Kaza Tespit Tutanağı
- Şifalı Bitkiler Sözlüğü
- İş Sözleşme Örneği
- Yıllık Faaliyet Formu Örneği
- Sağlık Sigortası Tazminat Formu
Sitemizi Tavsiye Ediniz
Sitemizi arkadaşlarınıza tavsiye ederseniz memnun kalırız.